Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Dom i ogród

Jak budować, to tylko ekologicznie

Coraz większą presję wywierają na nas wszechobecne już dziś i coraz bardziej rygorystyczne, wymogi ochrony środowiska – mocno odczuwają to deweloperzy Bydgoszcz. Rozwiązania proekologiczne stają się najbardziej forsowanymi, a czasami wręcz jedynie dopuszczalnymi. Do takiego podejścia zmuszają nas rosnące ceny energii w świecie, nieodzowna konieczność jej oszczędzania na każdym kroku, obowiązkowe obniżanie emisji do atmosfery szkodliwych substancji.

Na Zachodzie Europy z dużym powodzeniem stosuje się już od lat nowoczesne, energooszczędne technologie i ekologiczne materiały budowlane. U nas postęp w budownictwie następuje znacznie wolniej, jednak już jest zauważalny. Coraz częściej inwestorzy wręcz żądają użycia ekologicznych i energooszczędnych materiałów przy każdej nowej budowie. Także stosowanie coraz to bardziej nowoczesnych i wydajnych systemów technologicznych dla zapewnienia zasilania energetycznego czy grzewczego stawianych budynków – jest bardzo przyszłościowym trendem. W takim to bowiem kierunku zmierzają obecne i przyszłe modyfikacje przepisów (przestarzałego już obecnie) prawa budowlanego.

Mówimy obecnie o tak zwanym ekobudowaniu, w ramach którego wyszczególniamy budownictwo energooszczędne oraz pasywne. Jest to zapowiedz nieuniknionej rewolucji w samym już sposobie stawiania budynków. Chociaż nie jest to jeszcze powszechne, to jednak liczba budynków stawianych w tej technologii wciąż u nas rośnie. Nie zamawia się już (w takim nowoczesnym systemie budowania) poszczególnych elementów, składników, materiałów itd. w hurtowniach budowlanych. Teraz zamawia się w wyspecjalizowanej fabryce cały dom i to ta fabryka sprowadza wszelkie potrzebne elementy, bezpośrednio od ich producentów. Surowce są wtedy tańsze, ale i bardziej dokładne, fachowe jest wykonane wszystkiego w halach fabryki. Następuje idealne dopasowanie – precyzyjna szczelność wszelkich elementów. Nie ma też wówczas już żadnej zależności od sezonu tj. od warunków pogodowych, tak istotnych przy tradycyjnej metodzie budowy.

Ponadto w najnowocześniejszych systemach, bardzo wytrzymałe, nowoczesne, odporne na wszelkie warunki ekologiczne materiały. Spore uznanie zdobyły sobie tak zwane płyty kompozytowe, celulozowo-cementowe (c-c). Swoje właściwości zawdzięczają one użytym do ich wytwarzania naturalnym składnikom. Cement daje ogromną wytrzymałość, natomiast celuloza z drzew iglastych, ułożona w sposób rozproszony, sprzyja uzyskiwaniu elastyczności i lekkości wszelkich powierzchni. Płyty te mogą mieć bardzo różną grubość. Technologia przetwarzania i łączenia ze sobą tych surowców jest doskonale dopracowana i gwarantuje uzyskanie świetnych efektów użytkowych, zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach naszych domów.

Jednocześnie tworzone z nich budynki i ich wnętrza są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Owe naturalne składniki płyt c-c eliminują także szanse rozwoju w budynkach szkodliwych mikroorganizmów typu grzyby, pleśnie, glony czy porosty. Dają możliwości stworzenia nowoczesnych konstrukcji znacznie zmniejszających zapotrzebowanie energetyczne całego budynku. Zdecydowanie zwiększają komfort użytkowy dla mieszkańców. Warto zainwestować w materiały i technologie najnowocześniejsze, najwyższej jakości, bo to nie tylko przyszłość, ale i wyższy standard życia.