Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Dieta Sport

Aminokwasy dla sportowców i ich znaczenie

Każdy, uprawiany przez nas sport, wymaga dostarczenia dodatkowej ilości energii do organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie pracować przez dłuższy czas na pełnych obrotach. Niestety, wiele osób zapomina o tym, że ważne są nie tylko kalorie pochodzące z węglowodanów i tłuszczów, ale także materiał budulcowy, w postaci aminokwasów znajdujących się  białkach. Jak duże jest znaczenie tych substancji dla sportowców?

Jak bardzo istotne są aminokwasy dla sportowców?

Jeśli trening jest długi i intensywny, może dojść do wyczerpania się zapasów glukozy i glikogenu w mięśniach i wątrobie. W takich sytuacjach organizm zaczyna rozkładać mięśnie, chcąc pozyskać z nich białko, które przetopi później na energię. Co więcej, każdy trening powoduje mikrouszkodzenia mięśni, które muszą się później odbudować. Do tego procesu wymagane są jednak odpowiednie aminokwasy, które możemy znaleźć w pożywieniu i sportowych suplementach.

Aminokwasy BCAA dla sportowców

Najważniejsze dla sportowców są trzy aminokwasy egzogenne – izoleucyna, leucyna i walina. Są to aminokwasy rozgałęzione, które wyróżniają się od innych swoją budową. To właśnie te aminokwasy stanowią aż 30-35% masy naszej mięśni, a ich rola polega na zmniejszeniu uczucia zmęczenia po wysiłku i zabezpieczeniu mięśni przed katabolizmem.

Jest to niezwykle istotne dla wszystkich sportowców, którzy mogą trenować częściej i bardziej intensywnie, bez strachu o to, że ich wypracowane w bólach mięśnie, zostaną rozłożone na podstawowe komórki i spalone, w celu zagwarantowania organizmowi dostaw energii.