Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Dom i ogród Technologie

Przebudowa starego domu – ważne wskazówki

Przebudowa starego domu – ważne wskazówki

Działka ze starym budynkiem to dla nowego właściciela duże wyzwanie. Chcąc doprowadzić opuszczony dom do stanu używalności trzeba mieć nie tylko pomysł i środki finansowe, ale także dużo energii oraz kreatywności. Przebudowa starego wiąże się ze sprawdzeniem jego stanu technicznego, warto też skorzystać z pomocy fachowca. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Co jest ważne podczas oględzin?

Ściany, podłogi i strop

Sprawdzenie stanu technicznego budynku, który ma zostać przebudowany należy rozpocząć od dokładnej oceny konstrukcji. Fundamenty oraz ściany nośne to jeden z najważniejszych elementów budynku, dlatego dobrym znakiem są ściany, na których nie ma żadnych rys ani pęknięć. W dalszej kolejności trzeba zająć się podłogą oraz sufitem. Jeśli podłoga się ugina, źle świadczy to o konstrukcji. Jeśli dom jest piętrowy, uginająca się podłoga może być również oznaką uginającego się stropu. Stopień ugięcia podłogi można sprawdzić w bardzo prosty, niewymagający sprzętu sposób. Wystarczy rozciągnąć sznurek między ścianami tuż nad posadzką. Konstrukcja dachu, czyli więźba ma również ogromne znaczenie. Nie może być ona zniszczona czy popękana. Spróchniałe elementy również będą dyskwalifikowały dach. 

Poza stanem technicznym, nie można zapomnieć o czynnikach, które wpływają na wilgoć w budynku. Na etapie planowania bardzo łatwo jest umiejscowić dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią. Nie tylko grzyb na ścianach oraz charakterystyczny zapach powinien zwracać uwagę. Wilgoć może zbierać się także za sprawą zatkanych czy dziurawych rur i rynien. Podczas sprawdzania stanu domu pomoc architekta będzie nieoceniona. Przebudowa będzie wymagała na pewno sporządzenie nowego projektu domu , a fachowiec ma na pewno na swoim koncie projekty domów Kraków, które były przebudowywane. Architekt pomoże również w załatwieniu potrzebnych formalności, na przykład pozwolenia na budowę czy sprawdzenie jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego danej działki.