Mieszkanie

Mieszkanie Plus – teraz dostaniesz mieszkanie czynszowe i co miesiąc dopłatę do czynszu!

0

Nawet 500 złotych miesięcznej subwencji do czynszu za mieszkanie otrzyma trzyosobowa rodzina, której miesięczny dochód nie przekracza 5 126 zł. Takie dopłaty będą wypłacane rodzinom za pośrednictwem dziewięć kolejnych lat. Projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania trafił do konsultacji.

To dobra wiadomość dla osób, które posiadają tzw. zdolność czynszową ale nie stać na kredyt, które ewentualnie mogłyby zdobyć z rządowego programu Mieszkanie Plus. Zła informacja jest dla młodych Polaków, którzy liczyli na obiecane przez PiS dopłaty do Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Inwestycji zaś Rozrostu przekazało konsultacji społecznych projekt regulacji wprowadzający subwencji do czynszu dla najuboższych rodzin, które chcą wynajmować mieszkania czynszowe.

Program budowy tanich mieszkań czynszowych to jeden z punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Aby budować tanio mieszkania na wynajem rząd zdecydował się przekazać na ten cel grunty Państwa. Beneficjentami tego projektu mają być rodziny, które mają tzw. zdolność czynszową, w związku z czym mogą się ubiegać o najem mieszkania, ale mogą mieć kłopoty z uregulowaniem czynszu” napisano w komunikacie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

O tym, komu zostanie dopłata do czynszu przyznana, zadecyduje dochód gospodarstwa domowego. Limit będzie ustalany w zależności od liczby osób wejściowych w skład gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym będzie to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obwieszczanego komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Aktualnie wynosi ono (Monitor Polski nr 187 z 2018 r.) 3 844 zł. W gospodarstwach wieloosobowych limit ten będzie wzmagany o 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia na każdą osobę.

Na dopłaty do czynszu pójdą pieniądze, którymi dysponuje Narodowe Projekt Mieszkaniowy. W budżecie na 2019 r. miało być zaplanowane na ten cel 200 mln zł.

Żeglowanie już od dziecka?

Previous article

Jaka powinna być odzież damska?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Mieszkanie