Technologie

Cyfryzacja w Polsce

0

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu jest sprawą oczywistą. Wielu, już nie tylko młodych ludzi, nałogowo korzysta z komputera, smartfona i tableta. Trudno sobie obecnie wyobrazić telefon bez dostępu do internetu – w tym głównie mediów społecznościowych.

Internet to norma. Sporo osób pamięta dawne problemy z modemami. Nie dość, że działało to strasznie wolno, to jeszcze sporo kosztowało. Dziś mamy światłowody, wifi i niezbyt wygórowane ceny internetu. Okazuje się jednak, że sprawa dostępności nie jest wcale taka oczywista. Z danych upublicznionych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w 2016 roku 3 miliony gospodarstw domowych nie ma dostępu do sieci. Ten sam raport mówi również o tym, że ok. 40% społeczeństwa nie posiada żadnych umiejętności komputerowych, a 29% nie ma stałego łącza.

Mogłoby się wydawać, że dostęp do internetu jest każdego prywatną sprawą. W dużej mierze jest to racja, jednakże nie pozostaje to bez wpływu na gospodarkę. To dzięki rozwijającej się technologii i powszechnemu internetowi niższe są wszelkie koszty transakcyjne, jest szerszy dostęp do informacji, a życie staje się łatwiejsze. Internet pozwala nam poznawać nowe miejsca, komunikować się bez ograniczeń i rozwijać się. Wiele osób uczy się przez internet, a praca zdalna jest obecnie powszechna.

Trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógłby tego wszystkiego nie mieć. Pierwszą grupą, która nie ma internetu są osoby, które świadomie i z własnej woli z niego rezygnują. Niestety spora część ludzi nie ma takiego wyborów. Mowa tu przede wszystkim o biedniejszych regionach na wschodzie Polski. Gdzieniegdzie sieć nie została jeszcze podpięta, choć trudno w to uwierzyć. Polska jednak nie jest jedyna w tym procederze. Z podobnymi problemami boryka się np. Francja. Ważne jest, aby cały czas postępowała cyfryzacja na terenie kraju, żeby jak najbardziej niwelować wykluczenie cyfrowe.

Promowanie zdrowego trybu życia

Previous article

Palenie tytoniu na uczelniach medycznych

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Technologie