Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Technologie

Jaki olej do kosiarki spalinowej należy stosować i jak go wymienić?

Olej to jedna z fundamentalnych rzeczy przyczyniających się do przedłużenia życia naszego sprzętu. Zadaniem oleju jest ochrona przed zatarciem ruchomych części, takich jak wałek rozrządu, tłok, wał korbowy oraz rozpuszczanie i odbieranie zanieczyszczeń z silnika i jego chłodzenie. Kosiarki spalinowe nie mogą pracować bez oleju. Nawet jego zbyt mała ilość w misce olejowej może doprowadzić do przegrzania i trwałego uszkodzenia silnika.
:Reklama kosiarki spalinowe Bydgoszcz

Olej w trakcie pracy traci swoje właściwości antykorozyjne oraz zdolności do rozpuszczania zanieczyszczeń wysokotemperaturowych takich jak nagar. Wymieniając olej w kosiarce, znacznie przedłużymy okres jej eksploatacji, zmniejszymy awaryjność i zwiększymy wydajność sprzętu. Odpowiednia ilość oleju i mniejsze tarcie ruchomych części silnika ma wpływ na niższe zużycie paliwa.

Co ile godzin roboczych należy zmieniać olej w kosiarce, traktorku?

W przypadku nowego sprzętu pierwsza wymiana oleju powinna nastąpić po 5 godzinach użytkowania maszyny. Kolejną wymianę oleju należy przeprowadzić po 25 godzinach użytkowania sprzętu lub przynajmniej raz w roku.

Jaki olej do kosiarki spalinowej, traktorka ogrodniczego ?

W większości kosiarek spalinowych wybieramy syntetyczny olej SAE30. (chyba, że producent danego sprzętu zaleca inaczej) Oleje syntetyczne są znacznie lepsze od olei mineralnych – są trwalsze, zachowują swoją gęstość w większym zakresie temperatur oraz posiadają większą ilość dodatków antykorozyjnych.

Traktorki ogrodowe mogą pracować przez cały rok, ponieważ są użytkowane również do odśnieżania. W okresie wiosny i lata zaleca się stosowanie syntetycznego oleju SAE30. W okresie jesienno – zimowym najczęściej stosuje się olej 10W40. (chyba, że producent danego sprzętu zaleca inny inaczej)

Ile oleju do kosiarki spalinowej, traktorka ogrodowego ?

Kosiarki spalinowe potrzebują w zależności od silnika 500-600ml oleju. W traktorkach ogrodniczych najczęściej potrzeba 1,4L oleju. Ilość oleju jest bardzo istotna dlatego należy dokładnie sprawdzić ile oleju potrzebuje nasz silnik. (taką informację udziela producent w instrukcji danego sprzętu) 

Jak wymienić olej w kosiarce i traktorku ogrodniczym ?

Wymiana oleju to nic trudnego, można to zrobić samemu.Traktorki ogrodnicze posiadają korek spustu oleju, co powoduje jego samoistne usunięcie ze zbiornika w momencie odkręcenia korka. Również kosiarki spalinowe coraz częściej posiadają taki korek na dole miski olejowej. Wystarczy go odkręcić, a olej wyleje się poza miskę olejową. Jeśli korka nie ma, bardzo przydatnym tanim urządzeniem jest pompka do odsysania oleju. Najprostsza to koszt około 20-25zł. Przed odsysaniem oleju dobrze jest odpalić sprzęt na kilka minut. Ułatwi to całkowite opróżnienie miski olejowej. Po wyłączeniu kosiarki – odkręcamy korek wlewu oleju, wkładamy do otworu rurkę odsysającą i wypompowujemy stary olej.

Nie ma znaczenia czy twoja kosiarka spalinowa jest marki Oleo-Mac, NAC, STIGA, Husqvarna, STIHL czy innej dostępnej na polskim rynku. Najważniejsze jest jaki silnik posiadają i jakie jest zalecenie producenta silnika. Niemniej jednak do większości z nich pasuje syntetyczny olej SAE30.