Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Ciekawostki Dieta

Herbata po turecku

Kto by przypuszczał, że herbata w Turcji jest aż tak popularna, mówiąc szczerze ja byłem świecie przekonany, że Turcy z pewnością herbatę piją ale na pewno przegrywa konkurencję z kawą.

Mocno się zdziwiłem gdy co rusz widziałem Turków popijających bursztynowy napój nie zależnie od pory dnia i nocy. Zdaje się że, papieros (w Turcji obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych) i herbata to taki zestaw obowiązkowy każdego Turka.

Herbata jest pita zarówno w czasie największych upałów jak i wieczorem, można zauważyć, że Turcy preferują czarną herbatę, popularne są też (głównie wśród turystów) herbatki owocowe- są to herbatki rozpuszczalne i warto ich też spróbować chodź z klasycznym smakiem herbaty nie mają za wiele wspólnego.

Turcy do picia Çay’u (herbaty) używają specjalnych szklaneczek, szklanki te często nie posiadają uszek (nie wszystkie) lecz ich mały rozmiar i cieniutkie szkło powodują szybkie chłodzenie naparu. Kształt szklanek często jest porównywany z kwiatem tulipana co trafnie opisuje ich wygląd.

Parzenie

Warto też wspomnieć o samym parzeniu herbaty. Turcy używają dwóch imbryków, w pierwszym znajduje się sama woda w drugim zaś liście herbaty. Po zagotowaniu dolewa się wody do liści i ponownie gotuje, po zagotowaniu szklanki zalewa się z obu imbryczków. W Turcji preferuje się herbatę na słodko mocno dosładzaną cukrem.

Częstowanie

Przy okazji wspomnę o częstowaniu herbatą przez Turków, robią to często, a odmowa może być przyjęta bardzo chłodno- traktują to jako obrazę. Oczywiście część z nich to robi tylko po to by zaraz nam tą herbatę sprzedać, ale odmowa jest niemile widziana.

Jeśli chcecie kupić takie wyjątkowe naczynia podczas swojej wizyty w Turcji najlepiej udać się do marketu lub jakiegoś większego sklepu dla tubylców. W sklepach z pamiątkami szklaneczki są droższe i ozdobione różnymi symbolami i szlaczkami, często są kiczowate więc jeśli interesują was szklanki bez nadruków udajcie się do większych sklepów. Koszt kompletu wynosi około 10zł.