Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Ciekawostki Sport

Jakie czynniki wpływają na połów ryb?

Każda osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z wędkowaniem, nie zwraca szczególnej uwagi na warunki atmosferyczne. Należy jednak sobie zdawać sprawę, że jest je bardzo ważny czynnik, od którego uzależnione jest to czy ryby będą brały. Warto dowiedzieć się co wpływa na owocne wędkowanie.

Bardzo często zdarza się tak, że wędkarz wybiera na wędkowanie taką pogodę, która jest dla niego sprzyjająca – bardzo często jest to ciepły i słoneczny dzień. Nie są to jednak dobre warunki do połowu. W taką pogodę ryby są mało aktywne i dopiero przy zachmurzonym niebie oraz kiedy woda nie jest mocno nagrzana większość zaczyna żerować. Wychodzi na to, że w okresie letnim najlepszą porą będzie bardzo wczesny ranek oraz wieczór. Inaczej sytuacja wygląda wiosną i późną jesienią, kiedy to najlepiej łowić w południe, aby słońce ogrzewało bardzo zimną wodę.

Kolejnym elementem, który ma ważny wpływ na wędkowanie jest wiatr oraz kierunek w którym wieje. Kiedy wiatru praktycznie nie ma, to ryby niechętnie żerują, są znacznie ostrożniejsze. Kiedy jednak panuje lekki wiatr i pojawiają się fale, to w przypadku amura, karpia, karasia czy leszcza są to sprzyjające warunki. Dodatkowo jeśli wieje wiatr ze wschodu, to ryby nie biorą zbyt dobrze.
Warto również wspomnieć o ciśnieniu. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli utrzymuje się ono od kilku dni na tym samym poziomie, zdecydowanie sprzyja to połową. Kiedy jest stabilna pogoda, to ryby o wiele chętniej żerują. Ciekawe jest również, że często stają się też aktywniejsze przed i po burzy. Kiedy jednak występują ulewne deszcze i silne wiatry, to prawdopodobieństwo złowienia jakiejkolwiek ryby znacznie spada.

Ostatnim z bardzo ważnych czynników są fazy księżyca. Wpływają one na dzienne oraz nocne „polowania” ryb. Najlepiej odpuścić sobie wędkowanie 2-3 dni przed pełnią oraz tyle samo po niej. Oczywiście można złowić pojedyncze sztuki, ale na obfity połów raczej liczyć nie można.

Jak można wywnioskować, najlepsze pory do łowienia ryb, to wieczory oraz noce, podczas których księżyc jest w nowiu. Przydatny jest też wietrzyk i warunki można uznać za niezwykle dobre. Niestety, nie są to pory, których większość by oczekiwała – słońce i ciepło. Przyda się więc cieplejsza odzież wędkarska, dzięki której będziemy w stanie cieszyć się nocnym połowem.