Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Technologie

Techniki ratujące świat

Cyfrowy plecak dla owadów

Dzięki nowoczesnej technice mamy szansę się dowiedzieć, co dokładnie zabija pszczoły. Naukowcy pracujący w ramach programu Global Initiative for Honeybee Health, którego głównym zadaniem jest właśnie ocalenie pszczół, wykorzystali mikroskopijne moduły RF1D (identyfikatory zgłaszające się drogą radiową) do monitorowania życia pszczół. Pojedynczy moduł tego typu waży zaledwie 5,4 miligrama i jest „montowany” na… grzbiecie owada (patrz: fotografia). Dzięki temu uczeni wiedzą, kiedy dokładnie pszczoła wychodzi z ula, gdzie się przemieszcza, jak długo pozostaje na zewnątrz czy też jak długo przebywa w ulu. Dane gromadzone przez niezależne moduły RFID są przetwarzane przez małe jednostki komputerowe zbudowane na bazie platformy Intel Edison (patrz-: fotografia). Jej pełna nazwa to Intel Edison Breakout Board Kit i jest ona pełni programowalnym zestawem komponentów elektronicznych, które umożliwiają zbudowanie jednostek komputerowych do różnych zastosowań. Maszyny Intel Edison stosowane są z powodzeniem w automatyce, robotyce i innych dziedzinach techniki. Zespól naukowy dr de Souzy postanowił wykorzystać pomysł Intela do badania życia pszczół. Te niewielkie komputery z procesorami Intel Atom, 1 GB pamięci RAM i 4 GB przestrzeni na dane umieszczane są w ulach. Dzięki wbudowanym interfejsom bezprzewodowym zapisują nieprzerwany strumień danych lokalizacyjnych dotyczących mieszkańców ula.

Analiza danych

Oczywiście moduł RFID sam nie przetwarza danych, jest w stanie jedynie wysłać sygnał do jednostki bazowej – wmontowywanych wewnątrz uli małych komputerów Intel Edison. Te „serwery ula” potrafią już przetwarzać informacje uzyskiwane w drodze monitoringu. Jednak to w dalszym ciągu tylko czubek informacyjnej góry lodowej.

z jaką muszą się zmierzyć naukowcy pracujący w zespole dr Paulo de Souzy. Uczeni muszą porównać otrzymane informacje dotyczące przemieszczania się pszczół z sytuacją w rejonach odwiedzanych przez owady. Informacje o opryskiwaniu pól, badania atmosferyczne związane z jakością powietrza, dane klimatyczne – im więcej danych zostanie umieszczonych w systemie, tym większe szanse, że algorytmy analizujące pozwolą na wyłowienie cennych korelacji wskazujących na prawdziwe przyczyny wymierania pszczół.