Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Dom i ogród

Co powinieneś wiedzieć na temat montażu klimatyzacji?

Ze względu na tegoroczne wysokie temperatury w okresie letnim coraz więcej ludzi myśli o wygodzie. Z tego powodu coraz częściej mieszkania Bydgoszcz są wyposażone w klimatyzację.

Jednak jeśli samemu myślisz o zamontowaniu klimatyzacji w mieszkaniu, to musisz wziąć pod uwagę kilka informacji:

  • o montażu klimatyzacji powinno się pomyśleć z wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę, gdyż może się okazać, że uzyskanie zgody na instalację urządzenia zajmie kilka miesięcy,
  • koszt zakupu i zamontowania klimatyzacji w wersji multisplit (dla całego mieszkania o pow. 60 mkw) wyniesie co najmniej 9 tys. zł, przy czym na ostateczną stawkę duży wpływ ma moc chłodnicza i marka producenta,
  • koszt klimatyzowania 60-metrowego mieszkania to wydatek na poziomie co najmniej 9-10 zł na dobę.

Tańszym rozwiązaniem jest zakup przenośnych klimatyzatorów, których cena powinna wynosić około 1000 zł. Nie wymagają montażu oraz są proste w obsłudze. Jednak nie są tak skuteczne i działają dość głośno.

Kolejną opcją są klimatyzatory typu split, których jedna część jest zamontowana wewnątrz pomieszczenia, a druga zewnątrz budynku. Jest to wyjście bardziej efektywne niż przenośne klimatyzatory.

Warto pamiętać, że przed zamontowaniem klimatyzacji w mieszkaniu, należy zgłosić się o pozwolenie na jej montaż do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wspólnota podejmuje ogólną uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała określa, w jakich miejscach, jest dozwolony montaż tego typu urządzeń.