Bardzo Rzetelnie – portal najlepszych informacji

Portal informacyjny z ciekawostkami ze świata

Dom i ogród Finanse

Czy inwestycja w mieszkanie na wynajem jest bezpieczna?

Obecnie można znaleźć w internecie informacje, że inwestycja w nieruchomości jest najlepszą opcją na rynku. Wiąże się ona jednak istotnym ryzykiem. Przede wszystkim mówimy tu o nagłym spadku wartości mieszkania lub braku lokatorów. Nie są to jednak obecnie najistotniejsze problemy, z którymi muszą borykać się właściciele mieszkań przeznaczonych pod wynajem.

Mówi się, że największe problemy przyniosła ustawa o ochronie praw lokatorów. Kradzież wyposażenia lub zniszczenie nie jest już tak istotne. Prawdziwy problem następuje, kiedy osoba wynajmująca mieszkanie przestaje płacić za czynsz oraz inne opłaty, jednocześnie nie chcąc opuścić lokalu. Aby się pozbyć uciążliwego lokatora będzie konieczna eksmisja, która niestety może ciągnąć się latami. Niestety, wiele osób wykorzystuje ustawę o ochronie praw lokatorów. Istnieje jednak sposób, który pozwoli nam obronić się przed taką sytuacją. Możemy wykorzystać tzw. formułę najmu okazyjnego, która znacznie ułatwia eksmisję. W takiej umowie najemca jest zobowiązany wskazać rezerwowy adres, pod który zostanie skierowany przy przypadku egzekucji opróżnienia lokalu. Potrzebne są również 2 załączniki. Pierwszy z nich jest oświadczeniem złożonym u notariusza, w którym najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opuszczenia lokalu. Kolejny załącznik to oświadczenie właściciela nieruchomości, w którym zgadza się przyjąć danego najemcę pod swój dach (złożone również u notariusza).

Są to oczywiście rzadkie przypadki, jednakże się zdarzają. Wiele osób uważa więc, że lepiej jest wynajmować mieszkanie na doby, pełniąc rolę hotelu. Takie rozwiązanie sprawia, że właściciel będzie praktycznie całkowicie wolny od wyżej opisanej sytuacji. Mieszkania krótkoterminowe stają się coraz bardziej popularne. Zazwyczaj są to luksusowe apartamenty Bydgoszcz, które oferują znacznie większą wygodę i swobodę od hoteli. Warto sprawdzić ich oferty, a może nawet zainspirować się do podjęcia inwestycji.